Αρχική σελίδα Νέα - Ανακοινώσεις Ενημέρωση Γονέων σχετικά με τον κορονοϊό-Πρωτόκολλο,Καραντίνα κλπ

Ενημέρωση Γονέων σχετικά με τον κορονοϊό-Πρωτόκολλο,Καραντίνα κλπ

Ενημέρωση Γονέων ΓΕΛ Σκύδρας, 07.10.2020

Αγαπητοί Γονείς και Κηδεμόνες των μαθητών του ΓΕΛ Σκύδρας,

Σας πληροφορούμε ότι στις 6-10-2020 το πρωΐ πληροφορηθήκαμε πως μαθητής μας του Τμήματος Α2 χαρακτηρίστηκε ως επιβεβαιωμένο θετικό κρούσμα στον covid-19.

• Αμέσως ενημερώσαμε την αρμόδια Διεύθυνση Υγείας και Κοινωνικής Μέριμνας της Π.Ε. Πέλλας και τη Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Πέλλας.
  • Στη συνέχεια προχωρήσαμε σε συστηματική καταγραφή, μέσω ειδικής φόρμας ιχνηλάτησης, των μαθητών και εκπαιδευτικών με τους οποίους ήρθε σε επαφή ο μαθητής μας. Τα στοιχεία αυτά, συνοδεία λοιπών πληροφοριών (τηλεφώνων, κάτοψης διάταξης των μαθητών του Α2κ.ά.) γνωστοποιήθηκαν στις αρμόδιες Υπηρεσίες.
  • Αμέσως μετά ειδοποιήθηκαν οι γονείς /κηδεμόνες των μαθητών/τριών του Α2, ενημερώθηκαν για το ζήτημα και στη συνέχεια παρέλαβαν τα παιδιά τους από το σχολείο.
  • Στις 13:15 το μεσημέρι έγινε απολύμανση σε όλους τους χώρους του σχολείου από ειδικό συνεργείο καθαρισμού όπως προβλέπεται.

Μετά την εισήγηση της Διεύθυνσης Υγείας και Κοινωνικής Μέριμνας της Π.Ε. Πέλλας η Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Πέλλας προχώρησε στην έκδοση της με αρ. πρωτ. 13723/6-10-2020 απόφασης, με την οποία αναστέλλεται η λειτουργία του Τμήματος Α2 του ΓΕΛ Σκύδρας, για 14 ημέρες, υπολογιζόμενη από την Παρασκευή 2/10/2020 μέχρι και τη Πέμπτη 15/10/2020.

Με βάση την ανωτέρω απόφαση και τις οδηγίες του ΕΟΔΥ οι μαθητές του τμήματος Α2(στενές επαφές) του ΓΕΛ Σκύδρας και τα υπόλοιπα άτομα που εμπίπτουν στην κατηγορία των στενών επαφών, τίθενται επί 14ήμερο σε κατ’ οίκον περιορισμό έως και 15/10/2020. Στο διάστημα αυτό της καραντίνας θα παρέχεται στους μαθητές του Α2 σύγχρονη από απόσταση εκπαίδευση, αρχής γενομένης από 7-10-2020. Σύμφωνα με τα ισχύοντα πρωτόκολλα, δύο ακόμη μαθητές μας από άλλα τμήματα εκτιμήθηκε ότι βρέθηκαν σε «στενή επαφή» με το επιβεβαιωμένο κρούσμα του covid-19. Οι συγκεκριμένοι μαθητές έχουν τεθεί σε 14ημερο κατ΄οίκον περιορισμό.

Σε κάθε περίπτωση επισημαίνεται η υποχρέωση τήρησης των οδηγιών του ΕΟΔΥ, τις οποίες μπορείτε, προς ενημέρωσή σας, να αναζητήσετε στον ηλεκτρονικό σύνδεσμο https://eody.gov.gr/odigies-gia-apomonosi-epafon-sto-spiti/.

Υπενθυμίζουμε τα ακόλουθα:

• Οι μαθητές μας που τελούν σε κατ’ οίκον περιορισμό οφείλουν να παραμένουν απομονωμένοι στο σπίτι τους, με ευθύνη και των γονέων τους, να παρακολουθούνται από αυτούς και εφόσον δεν εκδηλώσουν κάποιο σύμπτωμα συμβατό με COVID-19, θα επιστρέψουν στο Σχολείο στις 15/10/2020.
  • Εάν ένα άτομο κατά τη διάρκεια της καραντίνας εκδηλώσει συμπτώματα της νόσου covid-19, θα πρέπει πρώτα να συμβουλευτεί γιατρό και στη συνέχεια να υποβληθεί σε εργαστηριακό έλεγχο. Εάν το τέστ είναι θετικό ενημερώνεται το σχολείο, εάν είναι αρνητικό, το άτομο παραμένει σε καραντίνα μέχρι να ολοκληρωθεί το 14ήμερο. Δεν συνιστάται εργαστηριακός έλεγχος των ασυμπτωματικών στενών επαφών.
  • Εάν κατά τη διάρκεια της καραντίνας ασυμπτωματικό άτομο που έχει θεωρηθεί στενή επαφή, κάνει με δική του πρωτοβουλία εργαστηριακό έλεγχο, τότε: α) εάν το τεστ είναι θετικό παραμένει σε καραντίνα για 10 ημέρες από την ημέρα διενέργειας του τεστ (εφόσον παραμένει ασυμπτω,ατικό). β) εάν το μοριακό τεστ είναι αρνητικό παραμένει σε καραντίνα έως την ολοκλήρωση του 14ήμερου.
  • Στην περίπτωση που εσείς, τα παιδιά σας ή και άλλο μέλος της οικογένειάς σας χαρακτηριστεί ως επιβεβαιωμένο ή και μη επιβεβαιωμένο κρούσμα Κορονοϊού, οφείλετε να αυτοπεριοριστείτε κατ΄οίκον, ενημερώνοντας μεταξύ άλλων και τη Διεύθυνση του Σχολείου μας.

Ευχόμαστε στο μαθητή μας γρήγορη ανάρρωση και επιστροφή στο φυσικό του χώρο που είναι το σχολείο. Για οποιαδήποτε διευκρίνιση ή απορία μπορείτε να επικοινωνείτε με τα τηλέφωνα: 2381089690 και 2381083356.

Καλό κουράγιο και καλή δύναμη σε όλους.

ΑΠΟ ΤΗ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ