Αρχική σελίδα Νέα - Ανακοινώσεις ΠΕΜΘΗΜΕΡΗ ΕΚΔΡΟΜΗ ΤΗΣ Γ ΛΥΚΕΙΟΥ ΣΤΗΝ ΠΑΤΡΑ - ΝΑΥΠΛΙΟ 2013

ΠΕΜΘΗΜΕΡΗ ΕΚΔΡΟΜΗ ΤΗΣ Γ ΛΥΚΕΙΟΥ ΣΤΗΝ ΠΑΤΡΑ - ΝΑΥΠΛΙΟ 2013

ΠΡΑΚΤΙΚΟ ΕΠΙΛΟΓΗΣ ΤΟΥΡΙΣΤΙΚΟΥ ΠΡΑΚΤΟΡΕΙΟΥ

Σήμερα την 23 Ιανουαρίου 2013 και ώρα 12.00π.μ στο γραφείο του Διευθυντή του Γενικού Λυκείου Σκύδρας, συγκεντρώθηκαν ύστερα από πρόσκλησή του, οι παρακάτω αναφερόμενοι, με σκοπό την επιλογή τουριστικού πρακτορείου που θα αναλάβει την 5νθήμερη εκδρομή που θα πραγματοποιήσουν οι μαθητές της Γ΄ τάξης του Γενικού Λυκείου Σκύδρας στην Πάτρα-Ναύπλιο από 03/03/ 2013 έως 08/03/2013 σύμφωνα με το άρθρο 14παρ.2 της ΥΑ129287/Γ2/10-11-11 (ΦΕΚ τ.Β 2769/02-12-2011) και την Πράξη 16/23-01-2013 του Διευθυντή του Γενικού Λυκείου Σκύδρας:

1.- Περπερίδης Παύλος Δ/ντής του Γενικού Λυκείου Σκύδρας (Πρόεδρος)

2.- Παπαδόπουλος Κυριάκος Υποδιευθυντής ΠΕ09 (Μέλος)

3.- Αποστολίδου Ελένη Καθηγήτρια ΠΕ05 (Μέλος)

4.- Καλα?ι?τζόγλου Βούλα Πρόεδρος Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων του Γενικού Λυκείου Σκύδρας

5.- Κρητίδου Ελένη Πρόεδρος του Δεκαπενταμελούς συμβουλίου μαθητών του Γενικού Λυκείου Σκύδρας

Ο ως άνω Διευθυντής του Γενικού Λυκείου Σκύδρας ενημέρωσε την επιτροπή για τις ισχύουσες εγκυκλίους που αφορούν στην διαδικασία επιλογής πρακτορείου και κατέθεσε προς αποσφράγιση και μελέτη συνολικά δώδεκα(12) σφραγισμένες προσφορές από τα κάτωθι πρακτορεία :

1.- Sotiriou Famous Travel

2.- Gretis HOLIDAYS

3.- HERMES TOURS

4.- ZIRPIADIS Travel Sevice

5.- ATHOS HELLAS

6.- Tsavdaris Travel

7.- Almopia Travel

8.- Vergina Travel

9.- AΧΙΛΛΕΑΣ ΑΛΑΤΣΙΔΗΣ

10.- ANDREADIS TOURS

11.- PERPERIDIS Panagiotis

12.- ΠΕΡΠΕΡΙΔΗΣ travel

Οι παραπάνω προσφορές οι οποίες απεστάλεισαν εμπρόθεσμα στο Γενικό Λύκειο Σκύδρας προς αξιολόγηση από την αρμόδια προς τούτο επιτροπή, καταρτίστηκαν σύμφωνα με την από 2/8-01-2013 πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος που αφορούσε την κατάθεση προσφοράς για πολυήμερη εκδρομή και συγκεκριμένα: H πολυήμερη εκδρομή αφορά τις πόλεις της Πάτρας και του Ναυπλίου ως τόπους άφιξης και αναχώρησης και όχι οποιοδήποτε άλλο μέρος πλησίον αυτών. Επειδή πρόκειται για εκπαιδευτική εκδρομή στο ημερήσιο πρόγραμμα περιλαμβάνονται και ξεναγήσεις για τις οποίες ζητείται επιπλέον και ξεναγός για τον αρχαιολογικό χώρο της Ολυμπίας και για το ιστορικό κέντρο της πόλης του Ναυπλίου. Το μεταφορικό μέσο που θα χρησιμοποιηθεί είναι το λεωφορείο και η κατηγορία του καταλύματος πρέπει να είναι τουλάχιστον 4*.Επιπρόσθετες απαιτήσεις του σχολείου αφορούν την ασφαλιστική κάλυψη των μαθητών, την ημιδιατροφή στα ξενοδοχεία, δωμάτια κυρίως τρίκλινα για τους μαθητές και μονόκλινα για τους καθηγητές και 4 free εισιτήρια για μαθητές.

H Επιτροπή εξετάζοντας τις ως άνω απαιτήσεις του σχολείου, όπως αυτές περιλαμβάνονται στην ως άνω πρόσκληση, α) απέρριψε την προσφορά πρακτορείου το οποίο δεν ανέγραφε την ονομασία του καταλύματος, β) απέρριψε τις προσφορές των πρακτορείων των οποίων τα καταλύματα έχουν ως τόπο άφιξης περιοχές πλησίον των τόπων προορισμών ήτοι της Πάτρας και του Ναυπλίου καθόσον θα είναι δύσκολη η μετακίνηση των μαθητών και δεν θα τηρηθεί το πρόγραμμα της εκπαιδευτικής εκδρομής το οποίο αφορά στην επίσκεψη πολλών προορισμών ιδιαίτερα μακρινών και γ) απέρριψε προσφορές πρακτορείων των οποίων τα προτεινόμενα καταλύματα αν και εμφανίζονταν ως κατηγορία τεσσάρων (****) αστέρων μετά από εξέτασή μας προέκυψε ότι είναι κατηγορίας δύο(**) και τριών (***)αστέρων και κατά συνέπεια δεν πληρούνταν οι προϋποθέσεις της πρόσκλησης μας.

Στη συνέχεια απεικόνισε αυτές (προσφορές) στον πίνακα που ακολουθεί και αποτελεί αναπόσπαστο τμήμα του πρακτικού αυτού) με σχετικά κριτήρια όπως αυτά περιλαμβάνονται στην 02/8-1-2013 πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος και αφού μελέτησε διεξοδικά τις δώδεκα (12) προσφορές των πρακτορείων και αφού έλαβε υπόψη της την ασφάλεια, το συμφέρον των μαθητών του Σχολείου, την οργάνωση της εκδρομής, την πληρότητα του φακέλου προσφοράς και την αξιοπιστία των πρακτορείων.-

Αποφάσισε ομόφωνα

Να αναθέσει την διενέργεια της 5νθήμερης εκδρομής των μαθητών της Γ΄ τάξης του Γενικού Λυκείου Σκύδρας στη Πάτρα- Ναύπλιο στο πρακτορείο Panagiotis PERPERIDIS για τα ξενοδοχεία PATRA PALACE (ΠΑΤΡΑ) και AMALIA (NAYΠΛΙΟ) και να προχωρήσει άμεσα στη σύνταξη ιδιωτικού συμφωνητικού στο οποίο θα περιγράφονται όλες οι υποχρεώσεις του συγκεκριμένου πρακτορείου προς το σχολείο και του Σχολείου προς αυτό διότι η προσφορά του συγκεκριμένου πρακτορείου είναι η πιο συμφέρουσα.

Η επιλογή του συγκεκριμένου πρακτορείου έγινε με βασικό κριτήριο την προαναφερόμενη τιμή/ άτομο των 215,00 ευρώ που περιλαμβάνει τα παρακάτω:

2.- Ιδιόκτητο κλιματιζόμενο πούλμαν πρόσφατα ελεγμένα από τις αρμόδιες υπηρεσίες με ζώνες ασφαλείας για τις μετακινήσεις στη διάρκεια της εκδρομής.

3.- Ασφαλιστική κάλυψη κατά τη διάρκεια της εκδρομής από την ασφαλιστική εταιρία ΑΓΡΟΤΙΚΗ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΗ (Ασφάλιση επαγγελματικής ευθύνης και πλήρη ιατροφαρμακευτική περίθαλψη).-

4.- Για τους μαθητές θα διατεθούν τέσσερα (4) δωρεάν εισιτήρια.-

5.- Ξεναγός ο οποίος θα βρίσκεται στη διάθεση των μαθητών σε όλη τη διάρκεια της εκδρομής

6.- Διάθεση του ειδικού σήματος λειτουργίας από τον ΕΟΤ

Το πρακτικό αυτό μαζί με το ιδιωτικό συμφωνητικό και τη βεβαίωση για την ασφαλή μετακίνηση των μαθητών (που συντάσσεται από το πρακτορείο) θα διαβιβαστούν με τα υπόλοιπα δικαιολογητικά στο τμήμα εκδρομών της ΔΔΕ Έδεσσας για την έγκριση της εκδρομής.

Η απόφαση αυτή να δημοσιευτεί σήμερα 23/01/2013 στην ιστοσελίδα του Γενικού Λυκείου Σκύδρας και της ΔΔΕ Έδεσσας. Δίνεται προθεσμία δύο εργασίμων ημερών για την υποβολή τυχόν ενστάσεων, οι οποίες υποβάλλονται στη διεύθυνση του σχολείου τις εργάσιμες ώρες.

Ακολουθεί η απεικόνιση των προσφορών ως προς το κύριο μέρος τους σε

Πίνακα

12.- PERPERIDIS Travel

Paradise Lost- Airotel Achaia Beach