2η θέση στο Πανελλήνιο Σχολικό Πρωτάθλημα Ποδοσφαίρου 2012

Γενικό Λύκειο Σκύδρας «Γεώργιος Δήμου»

Οι Πρωταθλητές είναι εδώ!

Πώς θα μπορούσε κανείς να περιγράψει τα συναισθήματα συγκίνησης, χαράς και υπερηφάνειας, που νοιώσαμε, όλοι εμείς, όταν βρεθήκαμε την Παρασκευή 6 Απριλίου 2012 στο γήπεδο του Παναιτωλικού για να στηρίξουμε ηθικά και ψυχολογικά τους μαθητές μας οι οποίοι με την αθλητική ομάδα ποδοσφαίρου του Γενικού Λυκείου Σκύδρας πήραν μέρος στο Πανελλήνιο Σχολικό Πρωτάθλημα ποδοσφαίρου του Υπουργείου Παιδείας που οργανώθηκε από το Δήμο Αγρινίου στην Αιτωλοακαρνανία.

Ζήσαμε τις όμορφες στιγμές του αθλητισμού και του Πρωταθλητισμού εφήβων αθλητών που κάθε χρόνο μετά από συνεχείς προκριματικούς αγώνες σε Πανελλήνιο επίπεδο βάζουν στοίχημα να κερδίσουν στην τελική φάση, κυνηγώντας την μπάλα και το όνειρο της ζωής τους ταυτόχρονα. Και, ασφαλώς, δε θα βιώναμε αυτή τη μοναδική εμπειρία εάν δεν αγωνίζονταν οι μαθητές μας, τα δικά μας παιδιά που από τον πρώτο Σχολικό αγώνα ξεχύθηκαν ως κυνηγοί ενός ονείρου που, εν τέλει, κατάφεραν να το πραγματοποιήσουν. Ήταν το νικηφόρο τέλος μιας ακούραστης, μαχητικής διαδρομής των μαθητών μας που με τον αθλητικό σάκο στο χέρι και μοναδικό τους όπλο την αγάπη για το ποδόσφαιρο μαζί με την εφηβική αναζήτηση του αδύνατου χάραξαν μια κοινή πορεία που την πίστευαν εξαρχής. Αυτά τα παιδιά, Μαθητές του Γενικού Λυκείου Σκύδρας, μιας μικρής περιφερειακής πόλης, με πενιχρά τεχνικά μέσα στη διάθεσή τους, κατόρθωσαν να υπερισχύσουν σε επίπεδο Νομού, Περιφέρειας και Περιφερειών, αφήνοντας πίσω τους ισχυρές αθλητικές ομάδες αθλητικών Σχολείων, ιδιωτικών Σχολείων των μεγαλουπόλεων με καταγεγραμμένη αθλητική παράδοση.

Κατά τη διάρκεια αυτής της Σχολικής Χρονιάς μοιραζόμουν μαζί τους, άλλοτε φανερά και άλλοτε νοερά, την αγωνία για τον επόμενο αγώνα, την προσδοκία για μια ακόμη νίκη, την αίσθηση της ικανοποίησης να παλεύεις μαζί με τους συμμαθητές σου, στηριζόμενος στις δικές σου και μόνον δυνάμεις, το τόλμημα να ανοίγεις τα φτερά σου για να κατακτήσεις το απόλυτο με αφετηρία την πίστη στον εαυτό σου. Δεν διαψεύσθηκα ποτέ από κανένα τους! Όλοι τους, σε κάθε αγώνα πρόταξαν την επιτυχία της ομάδας, αγωνίστηκαν για το Σχολείο και την Πόλη τους. Πέρα από καθετί άλλο επέδειξαν πρωτόγνωρο ήθος αγωνιστικότητας και ωριμότητας τιμώντας το ιδεώδες του ομαδικού αθλητισμού και το πρότυπο του Μαθητή που έχει στόχους και όραμα. Την ύστατη στιγμή του Πρωταθλήματος μας συγκίνησαν όλους κατακτώντας τη 2η Θέση στο Πανελλήνιο Σχολικό Πρωτάθλημα. Ήταν μια μεγάλη Νίκη, αναμενόμενη για όσους γνωρίζουμε τον χαρακτήρα και το ταλέντο των Μαθητών μας αλλά ανέλπιστη και απίστευτη για όσους γνωρίζουν τις ομάδες που συμμετέχουν στο Πανελλήνιο Σχολικό Πρωτάθλημα. Ήταν η Νίκη των δικών μας παιδιών!

524409 406932026003304_100000595295744_1399272_1208555639_n1

ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ

Ο Διευθυντής και ο Σύλλογος των καθηγητών του Γενικού Λυκείου Σκύδρας «Γεώργιος Δήμου» συγχαίρουν τους μαθητές του Σχολείου μας για την επιτυχημένη πορεία στους Πανελλήνιους Μαθητικούς αγώνες και την εξαιρετική διάκριση τους με την κατάκτηση της 2η θέσης στο Πανελλήνιο Σχολικό Πρωτάθλημα ποδοσφαίρου.

Συγχαρητήρια στους μαθητές μας:

1. Βόλτση Αθανάσιο

2. Δήγκα Στέφανος

3. Γρηγοριάδη Ιωάννη

4. Ιωαννίδη Νικόλαο

5. Κωστίκα Νικόλαο

6. Μιχαηλίδη Ιωάννη

7. Ναυρινιάδη Αναστάσιο

8. Νάτσο Θεόδωρο

9. Ξόμπλιο Παναγιώτη

10. Πληκαδίτη Ελευθέριο

11. Πολυτίδη Ευθύμιο

12. Συμεωνίδη Κωνσταντίνο

13. Τουρατζίδη Αντώνιο

14. Φωτιά Κωνσταντίνο

Σας συγχαίρουμε ολόθερμα για το ήθος και την αγωνιστικότητά, για το μάθημα που μας διδάξατε: «Όταν κανείς μπορεί και ονειρεύεται, μπορεί και να το πραγματοποιήσει».

549084 406929056003601_100000595295744_1399228_888989279_n1

Ευχαριστούμε το Δήμο Σκύδρας και, ιδιαίτερα, το Δήμαρχο Σκύδρας κ. Χοϊδη Γεώργιο για την ηθική και οικονομική στήριξη της Σχολικής ομάδας ποδοσφαίρου του Γενικού Λυκείου Σκύδρας «Γεώργιος Δήμου» κατά τη συμμετοχή της στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Σχολικού Έτους 2011-2012.

295223 406933016003205_100000595295744_1399286_1920753785_n1